Proč se v USA neprodává absint?

srp, 20 2023 0

Pozadí Amerického Zákazu Absintu

Mana nemějte, jsem tu, abych vás stále více zapletla. Představte si sebe samotné v salónku v divokém západě. Konev piva nebo sklenku whisky? Ne, děkuji. Absint by byl pro mne docela vhodný - kdybychom se neocitli v Americe právě v čase zákazu absintu. Ale proč se v USA neprodává absint? No, historie tohoto zákazu je neuvěřitelně fascinující a oplývá tolika neotřelými zvraty, že by ani sám Quentin Tarantino nemohl napsat lepší scénář.

Co je Absint?

Nejdříve se musíme ponořit do zelené hlubiny samotného absintu. Co je to vlastně absint? Není to pouhý alkohol, ale opravdový elixír tvořící magické spojení mezi skutečností a iluzí. Jde o silný alkoholický nápoj, který má svoji intenzivní zelenou barvu díky přítomnosti pelyněku. V jeho chuti a vůni se mísí spousta bylin, ale dominantní je právě pelyněk. No a právě tato rostlina je stěžejní v celé absintové záležitosti.

Reputace Absintu

Zde je místo, kde se začínáme ponorovat hlouběji. Absint si vysloužil reputaci "zelené víly" nejen díky svému hypnotizujícímu vzhledu, ale také pro jeho údajné psychedelické účinky. Ano, správně jste slyšeli, údajné. Vše se točí kolem jedné konkrétní složky - thujonu. Je to složka obsažená v pelyněku, která má být údajně halucinogenní. Avšak, jak se ukázalo později, množství thujonu v absintu je tak nízké, že k halucinacím by vás nepřivedlo. Alespoň ne dříve, než by nastala otrava alkoholem.

Světová Manie

Absint byl v 19. a na počátku 20. století nesmírně populární v Evropě, zejména ve Francii. Ten, kdo si dal sklenku absintu, dal najevo svou sofistikovanost a eleganci. No a pak přišlo obvinění, že absint je odpovědný za kriminální chování, duševní choroby a degradaci společnosti. Co to je za nápoj, který může zacházet s lidmi takovýmto způsobem? No to je záležitost, kterou si musíme probrat samostatně.

Obvinění

Na začátku 20. století přišel absint do hledáčku "morálních strážců" společnosti, kteří byli přesvědčeni, že je to základní příčina všeho zla v společnosti. Příběhy duševně nemocných umělců, násilníků a zločinců se rychle šířily a obviňovaly absint jako hlavní viníka. Ve skutečnosti však absint k tomuto údajně přispěl pouze svým vysokým obsahem alkoholu. Stále však byl obviňován z působení halucinací a násilnického chování, což vedlo ke vzniku takzvané "absintové hysterie".

Zákaz Absintu

A tak se stalo - absint byl v USA zakázán v roce 1912. Proč? No protože se neobjevila žádná protisíla vědecky vyvrátit absurdní obvinění. Na vině byla kombinace údajného halucinogenního účinku absintu a panující morální paniky. A absint se stal jeho obětí.

Návrat Zelené Víly

Byla tam ale hrstka nadšenců, kteří se rozhodovali znovu uchopit absint. V roce 2007 byl konečně absint v USA znovu legalizován, ale pouze v takové formě, kde je obsah thujonu výrazně omezen. Z toho důvodu může absint prodávaný v USA mít trochu odlišnou chuť než klasický evropský absint. Ale stále je to ten istý roztomilý zelený duch, který si z nás dělá legraci a zároveň nás fascinuje svou mistrovskou elegancí.

Kupodivu, v době zakazu absintu v USA, jsem byla na výměnném pobytu ve Francii, kde jsem tento fascinující nápoj poprvé ochutnala. Jeho jedinečná chuť a zvláštní pověst mi utkvěly v paměti. Poté, co jsem se vrátila domů, jsem lituju, že absint nikdy nebyl legální v USA, dokud jsem tam v roce 2007 nezažila jeho znovuzrození. Od té doby se můj obdiv k tomuto očarujícímu nápoji jen zvýšil a hýčkám si doma lahvičku českého absintu. Přeci jen, to je ta pravá zelená víla!